Sekání trávy

Sekání trávy

Firma zahradnické služby Vám nabízí kompletní služby v oblasti údržby a péče o zeleň, které zajišťujeme v hlavním městě Praha a na území Středočeského kraje. Nabízíme řešení pro ty, kteří si přejí zajistit veškerou péči o zahradu či jakýkoli zelený prostor. Mile vás překvapíme naší rychlou komunikací a perfektní kvalitou odvedené práce. Údržba zahrad je pro nás radost, spojená s Vaší spokojeností. Těšíme se na budoucí spolupráci.


Sekání trávy Sekání trávy 1 Sekání trávy 2 Sekání trávy 3 Sekání trávy 4 Sekání trávy 5 Sekání trávy 6 Sekání trávy 7 Sekání trávy 8 Sekání trávy 9

Sekání trávy

Zahradnické služby ZAHRY se specializují na sekání trávy ve všech formách. Sekání trávy je jeden ze základních postupů péče o trávník. Nevhodně posekaná tráva zanechá nejen nekvalitní estetický dojem, avšak může dojít i k poškození trávy a tím i k nenávratným změnám v trávním porostu.

Sekáním udržujeme potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Sekání trávy podporuje odnožování travních jedinců a tím dosahujeme i dostatečného zárůstu a kvalitního vzhledu travnaté plochy. Jednotlivé travní druhy reagují rozdílně na intenzitu a výšku sekání. Tím je četnost sekání trávy odvislá od druhového složení, funkce trávníku a vlivu počasí.

Sekání trávy - jak správně sekat?

Sekání trávy je nutné přizpůsobit přírůstku tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky. To znamená, že při sekání trávy přerostlé, bychom měli sekat nikoliv najednou, ale vždy o 1/3 výšky v odstupu několika dní, než se poseká na původní výšku. S tím souvisí skutečnost, že čím výše trávník sekáme, tím méně je stresován horkem a suchem v letním období. Proto při větší výšce trávníku a dobrém zahnojení si optimálně drží vlhkost a celkově lépe řídí svůj vodní režim a tím nedochází k jeho žloutnutí.

Sekání trávy - první sekání v roce

První sekání trávy v roce nelze přesně určit, záleží na mnoha faktorech, teplota, vlhkost, nadmořská výška, průběh zimy. Zpravidla to však bývá v našich zeměpisných šířkách v dubnu až květnu. Četnost sekání trávy se u běžného trávníku v zahradách pohybuje 8 - 12 sečí, přičemž opět velice záleží na průběhu roku, na úhrnu srážek, teplotě atd.

První sekání trávy po výsevu by mělo proběhnout při výšce trávníku 6 - 8 cm, kdy by mělo dojít ke snížení na 5 - 6 cm. Postupným sečením v pravidelných rytmech se přibližujeme na danou výšku trávníku.

Sekání trávy - jakou zvolit sekačku?

V nepřeberné škále sekaček na sekání trávy jsou dominantní dva systémy sekání trávy: rotační sekačky a vřetenové sekačky. Každá z nich má svoje výhody a do jisté míry lze říci, že se hodí i na určitý druh trávníku.

Sekání trávy na jaře

Jakmile nám to dovolí počasí, kovovými hráběmi odstraníme z trávníku napadané nebo naváté listí, sesbíráme větve, případně kameny a provedeme sekání trávy na výšku asi 4 cm. Potom hráběmi nebo sekačkou se sběrným košem uklidíme zbytky stařiny.

Další důležitou prací je provzdušnění. Ostrými prořezávacími hráběmi vyhrabeme či prořežeme stávající drn do hloubky 3 až 5 mm. Na větší plochy použijeme motorový vertikutátor. Tímto zásahem trávník provzdušníme, odstraníme mech a vznikající plst. Pozor, provzdušňujeme trávník nejméně dva roky starý! Pokud travnatá plocha žloutnoucí nebo hnědavou barvou vykazuje zamokření, musíme zvolit pracnější způsob ošetření: nejprve trávník propichujeme ostrými vidlemi nebo aerifikačním válcem, pak vzniklé otvory zasypáváme ostrým křemičitým pískem, čímž upravíme poměr vzduchu a vody v půdě a zároveň narušíme tuhost půdy.

Nejvyšší čas je nyní i pro postupné vápnění trávníku. Mletý vápenec, nebo ještě lépe dolomitickým vápencem, který obsahuje navíc hořčík. Tím neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu.

Nikdy nevápníme a nehnojíme současně, ba ani nemícháme vápenatá a dusíkatá hnojiva! Jsou-li v trávníku silně poškozená místa, přisejeme do nich travní směs.

V dubnu začíná tráva výrazně růst, proto také začínáme sekání trávy provádět pravidelně. Čím častěji, tím bude porost více hustý.

Sekání trávy v létě

Sekání trávy provádíme přibližně v týdenních intervalech a můžeme se držet následujícího pravidla: při teplotách vyšších než 25 °C zkracujeme porost o třetinu délky, při 20 až 25 °C o jednu polovinu a při teplotě pod 20 °C můžeme zkracovat o dvě třetiny délky porostu. Jinak trávník slunci těžko odolá, zežloutne a prořídne.

Trávník nesmí přeschnout. Zavlažujeme buď většími dávkami vody jednou za 3 až 4 dny, nebo menšími dávkami každý den brzy ráno či po západu slunce. Nikdy nezavlažujeme za plného slunce, abychom nezpůsobili úpal rostlin a také prudký rozvoj travních rzí a plísní.

Sekání trávy na podzim

Na podzim roste tráva velmi pomalu, ale přece. Sekání trávy provádíme už většinou jen dvakrát do měsíce. Nikdy trávu nenechávejte kratší než 4 cm – příliš nízký trávník je totiž náchylnější a poškození zimou. Jakmile teplota klesne pod 7 ºC, sekání trávy provádět přestaneme.

Neshrábnuté listí na trávníku po několika dnech vytvoří vlhké a tmavé prostředí, pod kterým se rychle tvoří plísně a tráva nemůže dýchat. Proto je třeba listí shrabovat průběžně. S malou vrstvou si poradí i sekačka

Sekání trávy - rotační sekačky

Při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Sekání trávy lze provádět i na přerostlou nebo mokrou trávu.

Sekání trávy - vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky mají při dobrém seřízení nejvyšší kvalitu sečení a jsou tedy nepostradatelné na okrasném trávníku. Systém sekání trávy je na principu nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty (jako v případě rotačního sečení). Řez listů je vždy rovný a neotřepaný a trávník mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem. Pro ty, kdo chtějí docílit i barevného aspektu světlých a tmavých pruhů na ploše je sečení vřetenovou sekačkou nezbytné

Sekání trávy - video

Zahradnické služby - fotky:

Sekání trávy Sekání trávy 1 Sekání trávy 2 Sekání trávy 3 Sekání trávy 4 Sekání trávy 5 Sekání trávy 6 Sekání trávy 7 Sekání trávy 8 Sekání trávy 9

Sekání trávy - mohlo by vás také zajímat

Zahradnické práce

Proč vybrat právě nás

 1. Zajištujeme dopravu 90 km od našich provozoven zdarma
 2. Reagujeme na vaší poptávku nejdéle do jedné hodiny
 3. Používáme vybavení od renomovaných firem Stihl a Viking
 4. Zdarma Vás naštívíme a provedeme kalkulaci na místě
 5. Při sjednání pravidelných služeb možnost slevy

Z našich referencí

Sekání trávy 8 Sekání trávy 9

Zahradnické služby Zahry v číslech

 • Naše firma působí na trhu více než 4 roky
 • Momentálně máme za sebou více než 67 spokojených klientů
 • Opracovali jsme více než 211 540 m2 travnatých a jiných ploch
 • Zvertikutovali jsme cca 9160 m2
 • Zlikvidovali jsme více než 324 m3 biodpadu
 • Můžete nás sledovat na 3 sociálních sítích
 • Doprava 90 km od geografických hranic Prahy je zdarma

Působíme hlavně v těchto oblastech

Sekání trávy 10

Tomáš Zahrádka, Tel: +420 605 701 110, Email: zahradka@zahry.cz